Agama vousatá - Pogona vitticeps


Určení pohlaví a páření

 

                  

                   

 

                 


                        Často diskutovaným tématem ať už mezi těmi,kteří se chovem agam vousatých zabývají delší dobu,nebo mezi těmi,kteří s chovem začali nedávno a v neposlední řadě je toto téma skloňováno také tam,kde se o chovu agamek teprve uvažuje.Všichni ti,co agamky chovají,prodávají nebo kupují,chtějí mít jistotu,že koupí,nebo prodají takové pohlaví na jakém se domluví.

                   Určit pohlaví je i není jednoduché.     Slyšel jsem a četl spoustu názorů,rad a odpovědí na tuto otázku.Některé byly úsměvné,to jsou ty názory,že pohlaví u agam vousatých nelze s určitostí rozpoznat ani v dospělosti. Někdo zase rozpoznává pohlaví podle stavby těla,velikosti hlavy,šířky ocasu,nebo chování.Toto všechno jsou v uvozovkách znaky určení pohlaví agamy vousaté,ale bohužel až v dospělosti samotné agamy.Pokud jsou agamky malé,mají stejné hlavičky,stejné ocásky,jsou stejně veliké. Vdospělosti lze také vidět rozdíl ve stehenních pórech.Na vnitřních stranách stehen mají samečci větší a tmavší póry jak samičky.

                   Asi jediným spolehlivým znakem jak rozpoznat pohlaví u mladých agamek  jsou dva  HEMIPENISY.  Hemipenis je párový rozmnožovací orgán.Párový znamená,že jsou dva a mají ho pouze samečci.Pro ty,kteří měli možnost odchovat mladé agamky a měli možnost porovnat pohlaví mladých samiček a samečků je celkem snadné určit již kolem dvou měsíců o jaké pohlaví se u dané agamky jedná.Nemohu říct,že je to stoprocentní - i mistr tesař se někdy utne,ale na devadesát  procent je pohlaví u dvouměsíční agamky rozpoznatelné.

                   Dva hemipenisy u samečků uvidíte tak,že si agamku položíte nebo přidržíte jednou rukou (někde na světle) a druhou rukou jí zvednete opatrně ocásek.U kořene ocásku jsou po stranách někdy víc,někdy míň vidět dvě podélné  " bouličky " . U samiček nic takového neuvidíte.  I když se to zdá jednoduché,pro začínajícího chovatele to může být zpočátku trochu problém.Je dobré naučit se určovat pohlaví ve spolupráci s někým,kdo už ví jak na to.


Pohlaví sameček a samička

/album/pohlavi-samecek-a-samicka/a1-jpg3/
/album/pohlavi-samecek-a-samicka/a2-jpg/
/album/pohlavi-samecek-a-samicka/a3-jpg/
/album/pohlavi-samecek-a-samicka/a4-jpg/

—————


                   Páření agam vousatých

                Pokud chováte,nebo se rozhodnete pro chov agam vousatých a svou chovnou skupinu vyberete tak,že do budoucna plánujete vlastní odchovy,je otázka času,kdy se Vám agamky začnou pářit.Bude záležet na Vás v jakých intervalech a v jakou roční dobu k páření dojde.Pokud chováte,nebo chcete chovat společně v jednom teráriu samečka spolu s jednou,nebo více samičkami,počítejte s tím,že páření nebudete mít pod kontrolou a sameček se bude chtít neustále od jara do podzimu pářit.Pro samičky to znamená vyčerpanost,únavu a podstatné zkracování délky jejího života.

                   Lepší volbou při chovu více agam vousatých je mít samečka odděleně od samičky.Při takovém způsobu chovu to jste vy,kdo určuje kdy a kolikrát do roka se budou agamky pářit.

                   Sameček se může pářit několikrát v roce.Nemá to žádný vliv na jeho únavu,nebo vyčerpanost.

  Jiné to je u samiček.Doporučuje se pářit samičku jednou,maximálně dvakrát do roka.Ideální doba pro páření je po zimování agamek a nabytí dobré kondice. Znamená to,že pokud agamka ukončila zimování,necháme jí měsíc ať nabere potřebnou energii,sílu a poté můžem připustit samečka. Po jednom páření může mít samička v různých intervalech za sebou dvě, tři,ojediněle i více snůšek oplodněných vajíček. Páření v letních měsících plánujeme tak,aby na podzim byly všechny samičky bez snůšek,byly odpočaté a v dobré fyzické kondici před zimováním.

                  Agamky dospívají a k páření jsou připravené po prvním roce svého života.

 Pokud je jak sameček tak i samička v dobré kondici,jsou na páření připravení a oba mají na páření chuť,je samotné páření většinou otázka několika minut. Může ale nastat situace,že samička nemá na páření náladu a je třeba pokus o páření opakovat. Tři až čtyři týdny po úspěšném páření můžete očekávat,že samička bude klást vajíčka. Pro chovatelé to znamená,přidat do jednoho rohu v teráriu větší množství vlhkého písku.Vrstva by měla být aspoň dvacet centimetrů. Samička si v písku vyhloubí díru,do které vyklade vajíčka (viz fotografie pod článkem). Celý proces kladení vajíček trvá i několik hodin a samička je po něm dost vyčerpaná.

                     Samička okamžitě po vykladení svá vajíčka začne zahrabávat.Tuto činnost jí už ale nedopřejeme.Hrozí poškození některých vajíček při opětovném vyhrabavání. Samičku proto na chvíli z terária vytáhneme,vyndáme vajíčka které uložíme do inkubátoru a samičce poté umožníme,ať si zahrabe prázdnou díru po vajíčkách. Následující dny po snůšce dopřejeme samičce více potravy,více vápníku i vitamínu a větší klid pro nabrání potřebné energie.


Hrabání v písku a kladení vajíček

/album/pripava-/a1-png2/
/album/pripava-/a2-png3/
/album/pripava-/a4-png2/
/album/pripava-/a5-png1/
/album/pripava-/a6-png/
/album/pripava-/a7-png/
/album/pripava-/a8-png/
/album/pripava-/a0003-png/
/album/pripava-/a0004-png/
/album/pripava-/a01-png1/
/album/pripava-/a02-png1/
/album/pripava-/a1-jpg4/
/album/pripava-/a2-jpg2/
/album/pripava-/a3-jpg2/
/album/pripava-/a4-jpg2/
/album/pripava-/img-9651-1-jpg/
/album/pripava-/img-9652-1-jpg/
/album/pripava-/img-9653-1-jpg/

—————


Páření a oplodněná vajíčka

/album/pareni/a0001-png/
/album/pareni/a015-1-jpg/
/album/pareni/a016-1-jpg/
/album/pareni/a017-1-jpg/
/album/pareni/img-9452-1-jpg/
/album/pareni/img-9455-1-jpg/
/album/pareni/img-9458-1-jpg/
/album/pareni/img-9563-1-jpg/
/album/pareni/img-9567-1-jpg/
/album/pareni/a009-1-jpg/
/album/pareni/a010-1-2-jpg/

—————


Kobylka

/album/kobylka/a3bqoefat6igrng51cwwr756tcoxfhelmzu0s-rk3abfdtzprjo54cirzbsunxcncyl8m3u-jpg1/

—————